Nedavno sam pročitala jedan članak u kojem su dokazali da je ranije ukrašavanje doma božićnim ukrasima dobro za našu sreću i da su takvi ljudi puno sretniji. Mora da sam ja onda najsretnija osoba na svijetu, jer kod nas Božić traje od sredine studenog pa do kraja siječnja. Sigurna sam da to ima veze s mojim djetinjstvom iz kojeg sam najveću radost vukla upravo u blagdansko vrijeme. Stan se kitio svim mogućim i nemogućim ukrasima, sve je bilo u crvenoj, zelenoj i zlatnoj boji, a osim prepoznatljivih mirisa cimeta, oraha i vanilije, među najdražim mi je svakako miris bora. Lampica je bilo posvuda, a ne samo na boru, a sve je to upotpunio topli osjećaj iznutra kada bismo uz šalicu čaja gledali snijeg kako pada kroz prozor.
Da su i darovi značajan dio dječjih uspomena, složila bih se samo iz razloga što se ništa ne može mjeriti s time kada ispod bora vidimo puno malih zapakiranih poklončića koji čekaju Božićno jutro kako bismo ih s najvećim veseljem i znatiželjom otvarali. Pa iako to ne moraju biti veliki i skupi pokloni, trganje ukrasnog papira davalo je dovoljno zadovoljstva samo po sebi.
Naši su stolovi bili obilato ispunjeni mirisnim kolačićima koje je vrijedno pripremala baka uz malo naše pomoći. Slatkog nikada nije nedostajalo, ali upravo su me sve te asocijacije na Božić inspirirale da za blagdanski broj Dobre hrane osmislim slasne, jestive domaće poklone koje možete darivati svojim gostima i uljepšati im hladne zimske dane. Iako se kod nas najčešće pio čaj, topla čokolada ili kakao s dodatkom cimeta ili naranče ugrijat će vam dušu, a kao poklon darujte ga na žlici s raznim ukrasima i upakirano s božićnim detaljima.
- 100g tamne čokolade
- 1 žličica cejlonskog cimeta
- 1 žličica naranče u prahu
- 1 red bijele čokolade
- prstohvat soli
- + ukrasi po želji
- Tamnu čokoladu otopite na pari, te stavite sa strane oko pet minuta da se tako otopljena malo ohladi i stisne. Zatim žlicama zagrabite čokoladu i posložite ih na tanjur prekriven prozirnom folijom. Ostavite 15 minuta da se čokolada stisne u hladnjaku, te ih izvadite, ukrasite s otopljenom bijelom čokoladom, posipajte sa začinima u prahu i ukrasnim mrvicama po želji. Tako pripremljene čokoladne žlice potrebno je samo otopiti u dobro zagrijanom mlijeku.
- 100g tamne čokolade
- 100g bijele čokolade
- esencija badema
- esencija naranče
- prstohvat cvijeta soli
- + dodaci: malina u prahu, pistacije, goji bobice, ružine latice, čips kokosa, kandirana papaja
- U dvije zasebne posude na pari otopite bijelu i tamnu čokoladu. U tamnu stavite nekoliko kapi esencije naranče, a u bijelu nekoliko kapi esencije badema. Zatim s bijelom punite kalupe za praline, posipajte malinom u prahu i utisnite po jednu pistaciju. Od tamne čokolade na papiru za pečenje napravite okrugle oblike, stavite na svaki po par zrna cvijeta soli, te posipajte dodacima po želji poput kandirane papaje, čipsa kokosa, goji bobica i ružinih latica. Obje verzije ohladite u frižideru, te punite kutijice obložene papirom ili punite celofanske vrećice.
- 400g zobenih pahuljica
- 80g slanih kikirikija
- 70g suncokretovih sjemenki
- 120g grožđica
- 2 žlice kikiriki maslaca
- 2 žlice kokosovog ulja
- 3 žlice rižinog sirupa (ili nekog drugog tekućeg zaslađivača)
- Na pari otopite kokosovo ulje, kikiriki maslac i sirup. Zatim prelijte preko zobenih pahuljica koje ste promiješali s kikirikijem i suncokretovim sjemenkama, te dobro izmiješajte. Lim za pečenje prekrijte papirom za pečenje, prebacite zobene pahuljice na njega, ravnomjerno rasporedite te pecite u pećnici zagrijanoj na 200° oko 12 minuta, miješajući sastojke nakon 5 minuta. Kada je gotovo, ostavite da se ohladi, te tek sada umiješajte grožđice u gotovu granolu.
- 150 g sitnih zobenih pahuljica
- 220 g integralnog brašna
- 200 g maslaca (omekšalog)
- 90 g svijetlog sitnog muscovado šećera
- 100g tamnih čokoladnih kapljica
- 1 jaje
- 100g lješnjaka
- 1/2 žličice cejlonskog cimeta
- 7g praška za pecivo
- prstohvat soli
- Pomiješati suhe sastojke : brašno, zobene pahuljice, prašak za pecivo, sol i cimet. Omekšali maslac ručnim mikserom miksati sa šećerom, dodati jaje , pa još malo miješati. Sjediniti obje smjese, umiješati žlicom ili špatulicom. Dodati čokoladne kapljice i grubo sjeckane tostirane lješnjake. Smjesa je čvršća i rukama se može lijepo oblikovati u kuglice. Posložite ih na pleh obložen papirom za pečenje, a zatim oblikujte svaku kuglicu da dobije oblik keksa. Stavite peći u prethodno ugrijanu pećnicu na 150 °C 20-25 minuta. Keksići moraju ostati svijetle zlaćane boje, a kada su gotovi znat ćete tako da podignete jedan i pogledate je li mu dno lagano posmeđilo. Ostavite ih na rešetku da se ohlade, oko pola sata, taman da postanu hrskavi. Od ove smjese dobit ćete otprilike 35 keksića.
- Za poklon: posložite sve suhe sastojke red po red u veliku staklenku. Na etiketu napišite recept za zobene kekse u kojem stoji da se omekšali maslac izradi s ručnim mikserom, zatim se promiješa jedno jaje u njemu, te se dodaju svi sastojci iz staklenke i zamijesi se smjesa za kekse.
- Vrijeme pečenja keksa također ovisi i o samoj veličini keksića, tako da ih svakako pripazite dok se peku.
Od srca vam želim sve najbolje za nadolazeće blagdane, te se nadam da sam vas inspirirala s nekom novom idejom kako ove godine uljepšati Božić sebi i drugima.
No Comments