Dugo sam razmišljala kako nazvati i što pripremiti za kolumnu Dobre hrane u travnju 2018.godine čije ćete recepte moći pročitati u nastavku. Iako je proljeće stiglo, tek smo nedavno dobili i ponešto sunca s njime. A meni inspiracija za hranom procvjeta upravo s tim prvim zrakama sunca, nakon duge (možda malo i preduge) zime. No, s obzirom da nas tržnica još uvijek ne obasipa šarenim blagodatima proljeća, pokušala sam za vas osmisliti zanimljivu ideju za glavno jelo koje biste ovih dana mogli pripremiti.
Već duže vrijeme planiram pisati o tome i samo samo čekala pravu priliku da to i ostvarim. Htjela sam vam pokazati kako pripremiti stol za jedno gurmansko druženje s dragim gostima, a da su pritom među njima svakako i djeca.
Flatbread je nešto između tortilje i pita kruha, a prednost mu je mekoća i praktičnost kada želite ponuditi širi spektar jela. Mogućnosti i kombinacije okusa su beskonačne, a ja sam se odlučila za one nama poznatije i nabavkom pristupačne. ‘Pulled’ piletina, odnosno sporo kuhana i rastrgana piletina, naprosto se topi u ustima, a vegetarijanski dodatak našem stolu dolazi u obliku slatkog ‘chillija’ sa slanutkom, koji bi mogao proći i kao egzotična vege šalša. Uz ova crvena punjenja, trebao nam je i osvježavajući bijeli umak s lukom i kukuruzom, a od dodataka možete staviti što god volite, i što vam sezona donosi i dopušta. Šarena salata od dvije vrste kupusa, mrkve i kisele zelene jabuke izvrstan je hrskavi kontrast zrelom avokadu i punoći okusa trgane piletine. Moja je malena jela sve od navedenog, tako da vas ne brine egzotičnost ove hrane, budući da ih je odobrila i jedna mala gurmanica.
TRGANA PILETINA (“PULLED CHICKEN”)


- 650g pilećih zabataka (bez kosti i kože)
- 2 žlice neljute mješavine azijskih začina
- 5 žlica kečapa
- 1/2 žlice dijon senfa
- 2 žlice light muscovada
- 2 žlice Worcester umaka
- 3 žlice aceta balsamica
- 1 nepuna žličica himalajske soli
- 1 žličica suhog origana
- 2 srednja crvena luka
- 2 režnja češnjaka
- 600ml vode
- Pileće zabatke u loncu u kojem ćete ih kuhati promiješate s prvih 8 sastojaka/začina iz recepta.
- Očišćeni luk i češnjak izblendajte u kremastu smjesu, te dodajete piletini.
- Sve skupa zalijete vodom, dobro promiješate, te stavite na vatru da zavrije.
- Nakon što se to dogodi, smanjite vatru i piletinu kuhajte povremeno miješajući oko 3 sata, odnosno koliko je potrebno da se tekućina izreducira u gusti umak.
- Natrgajte piletinu vilicom i poslužite uz dodatke po želji.
- Ako ovo jelo pripremate za manju djecu, slobodno izbacite neke od začina koje vaša djeca ne mogu još jesti i svakako smanjite količinu umaka kako bi piletina sadržavala manje soli.
SLATKI “CHILLI” SA SLANUTKOM


- 250g skuhanog slanutka
- 1 pakiranje sjeckane rajčice
- 1 veći crveni luk
- 2 režnja češnjaka
- 1 veća mrkva
- 1 veća paprika babura
- prstohvat kima
- 1 žličica slatke mljevene crvene paprike
- 1 žličica suhog origana
- 1 lovorov list
- malo soli i papra
- 1 žlica meda
- 1 puna žlica ghee maslaca
- Na ghee maslacu potrebno je dinstati sitno sjeckani luk i češnjak, te mrkvu i papriku narezane na kockice, sve skupa duže na laganoj vatri.
- Nakon 15-20 minuta dodajemo začine: kim, origano, papriku, lovorov list, sol i papar, još kratko pržimo sastojke, te dodajemo sjeckanu rajčicu, med i vode tako da se ispere konzerva.
- Na laganoj vatri kuhamo šalšu dok potpuno ne ispari višak tekućine, a 5 minuta prije kraja dodajemo i isprani skuhani slanutak.
- Ovako pripremljen slatki "chilli" možete napraviti i od ostalih mahunarki poput graha ili leće.
BIJELI UMAK S KUKURUZOM I MLADIM LUKOM


- 5 punih žlica grčkog jogurta
- 1 kiselo vrhnje
- 2 mlada luka
- 1 pakiranje kukuruza
- 5 rotkvica
- pola žličice kurkume u prahu
- pola žličice slatke mljevene crvene paprike (po želji)
- malo papra
- Mladi luk i rotkvicu očistimo, te narežemo na male komadiće.
- Dodajemo kukuruz i preostale sastojke, sve skupa izmiješamo, te ostavimo da se dobro ohladi u frižideru prije serviranja.
- U umak možete staviti i neko drugo sezonsko povrće poput naribanih tikvica, mrkve, maslina ili paprika.
SERVIRANJE JELA
‘Flatbread‘ punimo s piletinom i/ili slanutkom, dodamo umak, te serviramo s nezačinjenom šarenom salatom, kockicama zelene jabuke i kriškama avokada.
1 Comment
Pirov flatbread - Chiarin tanjurić
14 lipnja, 2018 at 2:57 pm[…] S ČIME JESTI DOMAĆI FLATBREAD ? Pogledajte ovdje! […]