Postoje namirnice koje se posebno cijene zbog svojih svojstava, te se radi toga smatraju super namirnicama. Radi li se o nutritivno bogatim namirnicama koje nazivamo „superhranom“ ili se radi o rijetkim i skupim plodovima poput tartufa i kamenica koje se svojom rijetkošću ili sporim sazrijevanjem iznimno cijene i naplaćuju, kada ste gurman u svakoj vrsti namirnice vidite njihovu posebnost i cijenite ih na sebi svojstven način.
No postoje i namirnice koje rastu u gotovo svakom vrtu. Kojima je dovoljno malo vode i sunca da nas potpuno osvoje i kojih se ne možemo zasititi. U tu posebnu kategoriju spadaju i rajčice. Za mene su i one super namirnice jer su zdrave, ukusne i iskreno uživam u njima. Ne voli ih svatko, ali uvjerena sam da nisam jedina koja ih naprosto obožava i koja svake godine nestrpljivo iščekuje da se zacrveni prvi plod u našem vrtu. U vrijeme njihove sezone ih jedem stalno, uz sva tri obroka, najčešće iz našeg vrta. Ako nam ponestane vlastitih kupujem na’ „kvartovskoj“ tržnici ili na Dolcu, uvijek od provjerenih kumica. Gotovo da nema obroka tijekom ljeta, a da ne zalutam do vrta i uberem svježi plod s trsa i pojedem ga bez ikakvih dodataka već samo osunčanog na suncu.
Prošle sam godine kao glavnu temu imala kečap, pa iako je taj recept oduševio mnoge ove sam ga godine odlučila malo izmijeniti i stvoriti neku novu verziju. No danas neću pisati o kečapu, već o njegovom bratskom toplom umaku. Radi se o mirisnoj, krepkoj, blago slatkastoj i kiseloj, sa savršenom aromom zrelih rajčica, crvenom umaku svih umaka – šalši.
O ŠALŠI
Obzirom da je to tradicionalno jelo, svako ga područje, pa tako i neke druge države, pripremaju na svoj način. Nekome je luk obavezan, dok je drugima češnjak sasvim dovoljan, netko stavlja papriku, a nekome je ona u šalši nezamisliva. Od svježih začina dodaje se bosiljak, peršin ili origano, a šećer po potrebi ako rajčice nisu dovoljno slatke. Guljenje rajčica je poželjno, no kora ne mora nužno smetati. Koja god verzija bila, ja bih ih osobno pojela sve, ali ipak na kraju najradije pripremam onu koja sadrži zrele velike mesnate rajčice, malo crvenog ili luka srebrenca, češnjak, sol, papar, smeđi šećer i puno bosiljka. To mi je uvijek osnova za šalšu, a s dodacima se igram tek kad ju dovršim. Za nju najradije koristim sorte poput volovskog srca i šljivara, dok su mi mini rajčice draže u sušenom obliku. Oko vremena kuhanja umaka vode se također polemike, pa iako je najbolje da se šalša kuha što duže (oko 2-3 sata), ja ću vam pokazati brži način.
Zbog posebne metode pripremanja i dalje će zadržati onu pravu aromu tradicionalne šalše. Pečem ju u pećnici i radim deliciju za sve one koji ne vole dugo čekati na ručak. Želite li svoje goste potpuno ostaviti bez riječi, napravite im i domaću tjesteninu, te vrlo jednostavan, a efektni čips od parmezana koji je savršen dodatak ovakvom jelu spremljenom s ljubavlju.
Jesam li već spomenula da skoro sva djeca vole umak od rajčice? Zato pripremite veće količine, zamrznite ih u manje plastične posude ili ih stavite u sterilizirane vruće staklenke s malo maslinovog ulja na vrhu kako bi se umak zaštitio. No prvo se zaputite na tržnicu, odaberite najcrvenije i najmirisnije primjerke sa štanda i uživajte u pravim ljetnim mirisima koji će se širiti kroz pećnicu po cijeloj kući.


- 4-5 velikih zrelih rajčica
- 2 crvena luka ili luka srebrenca
- 5-6 režnja češnjaka
- 1 stručak svježeg bosiljka
- 1 žlica cvijeta soli
- pola žlice svježe mljevenog papra
- 1 puna žlica Demerara smeđeg šećera
- maslinovo ulje
- Rajčice operite i očistite od zelenog dijela stabljike. Zatim ih narežite na kockice veličine oko 2 centimetra i prebacite na pleh obložen papirom za pečenje.
- Luk očistite i narežite na malo manju veličinu od nego ste izrezali rajčice, te stavite na pleh. Češnjak u kori zdrobite s čašom ili bocom, bosiljak natrgajte i dodajte ostatku.
- Sve skupa začinite solju, paprom i šećerom, te prelijte s malo maslinovog ulja. Promiješajte sastojke i stavite peći u pećnicu zagrijanu na 180 stupnjeva prvih pola sata, te povisite na 220 stupnjeva i pecite još desetak minuta dok ne ispari višak tekućine.
- Umak je gotov kada se tekućina lagano izreducirala i ugustila.
- Izvadite pleh i stražnjom stranom žlice lagano izgnječite sve sastojke. Prethodno ste češnjaku odstranili ljusku.
- Topli umak promiješajte sa svježe kuhanom tjesteninom, a višak zamrznite ili sačuvajte u staklenci za kasnije.
- Ako čuvate u staklenkama, prethodno iz dobro operite i sterilizirajte, te stavite vruću šalšu u vruće staklenke i prelijte vrh s malo maslinovog ulja kako bi se sačuvala svježina.
2 komentara
Iva @ culinary postcards
1 rujna, 2017 at 12:36 pmBaš ću probati ovu tvoju iz pećnice! Divno izgleda
Chiarin tanjurić
29 prosinca, 2017 at 3:13 pmMali preokret na klasičnom receptu za još jednostavniji ručak 🙂